Yeni SÜRÜCÜ BELGESİ İŞLEMLERİ

Yeni SÜRÜCÜ BELGESİ İŞLEMLERİ

Yeni tip sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar, 01/01/2016 tarihinden itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü’nün surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alabileceklerdir.

SÜRÜCÜ BELGESİ MÜRACAATINDA İSTENEN BELGELER

İlk Defa Sürücü Belgesi Verilmesi İşlemleri

1. Sürücü Belgesi Dosyası (Şoförler odasından)

2. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

3. Sürücü Sağlık Raporu (Resmi yada özel sağlık kuruluşlarından)

4. Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

5. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)

6. Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

NOT: Sürücü sertifikasının alındığı yere bakılmaksızın herhangi bir trafik tescil kuruluşuna müracaat edilebilir.

YENİ TİP EHLİYET ALMA ŞARTLARI

Randevu sırasında, eski ehliyetinizi gerekli e-posta adresine değiştirmek isteğiniz için bir onay kodu alacaksınız. Bu belge ve randevu saatinden 15 dakika önce hazırlanan belgelerle randevu aldığınız Trafik ve Sicil Dairesine gitmeniz gerekecek. Başvurunuz kontrol edildikten sonra, form doldurulacak ve eski sürücü belgeniz geri çekilecektir. Yeni bir sürücü belgesi alıncaya kadar “geçici sürücü belgesi” verilecektir. 15 gün içinde yeni ehliyet adresinize gönderilecektir.

YENİ EHLİYET ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER

2 fotoğraf (5×6 arka plan beyaz olacak), eski ehliyet, kimlik kartı, pasaport veya avukat kimliği, şoför sağlık raporu, 15 TL (13 TL değerli kağıt, 2 TL vakıf payı) biyometrik fotoğraf), kan grubu belgeyi gösterir veya yazılı bildiri.

YENİ EHLİYETLER İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Yeni tip ehliyetler, minibüsler, otobüsler, kamyonlar ve çekiciler için 5 yıl, motosikletler, otomobiller, traktörler ve iş makineleri için 10 yıl geçerli olacak. Belirlenen eğitimin sonunda, sürücülerin ruhsatları sağlık kontrolleri vasıtasıyla yeniden düzenlenecektir. Sürücü, yeni tür sürücü belgesini alan sürücü trafik anlaşması için 84 üye ülkede sürüş yapabilecek.

SAĞLIK RAPORU BİLMECESİNE BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, sürücü belgesi için talep edilen ‘sağlık raporu’yla ilgili haberlerde halkı yanlış bilgilendiren ifadelerin yer alması gerektiği gerekçesiyle bir bildiri yayınladı.

Açıklamaya göre, “Aile hekimlerine gidilecek vatandaşların prosedürü için herhangi bir ücret alınmaz ve gelişmiş bir sağlık problemi bulunmadığını tespit etti. Akıllılık testi her sürücü adayı için yapılmaz. Aile hekimi tarafından yapılabilir. ve psikiyatrlar uygun görürse istihbarat testi.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir