Yüzmede Hayat Kurtaran Kuralları Mutlaka Öğrenmek Gerekir

Yüzmede Hayat Kurtaran Kuralları Mutlaka Öğrenmek Gerekir

Yaz aylarında, aşırılık yanlıları, denizde, havuzda, nehirde ve göl sularında yüzmek gibi boğulma riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Eğer birey yüzmeyi bilmiyorsa ve gireceği su haznesini tam olarak tanımıyorsa boğulma riski artmaktadır. Buna ek olarak, kurtarma müdahaleleri sırasında çok fazla can kaybı olabilir. Üzgün. Nabi Gökhan Ferahcan güvenli yüzme ve boğulma sırasında ilk yardım kuralları hakkında bilgi verdi.

Boğulma yaz aylarında özellikle deniz kenarı ya da havuzlu yerleşimlerde en sık görülen acil durumlardan biridir. Sadece yüzmeyenler değil, aynı zamanda vücut krampları ve aşırı dalga benzeri faktörler nedeniyle yüzmeyi bilenler de boğulma tehlikesi altında olabilirler.

Boğulma olaylarını önlemek için bazı önlemler almak çok önemlidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir: • Su ile vücut arasındaki sıcaklık farkı paniğe ve çoğu zaman boğulmaya neden olabileceğinden, su derhal girilmemelidir. »Deniz yatağı ve deniz kestanesi gibi kapalı hava ile doldurulmuş plastik yüzücülere güvenmeyin, birey güvenli olmadığı sürece, kendini denizin sularında bırakmamalıdır.

Çünkü bilinci olmadan rüzgar ve akım plastik yatağı sürükleyebilir. »Bireyin bilmediği yerlerde tek başına denize girmemesi gerekir.» Su balıkları derinden görülmedikçe ve derinlemesine görülmedikçe atlanmamalıdır »Suda tehlikeli hareketler yapmak ve uzaklaşmadan uzak durmaktan kaçınılmalıdır. »Alkol ve yemek yedikten hemen sonra havuza ve denize girmemelisiniz.» Yalnız olduğunuzda hızlı motorlara dikkat etmelisiniz.

»Teknede cankurtaran adam giyilmelidir. »Şakalar veya yüzücüler bile suya itilmemelidir. »Sulama kanallarında, barajlarda veya havuzlarda. »Eğer bir kişi mücadele eden ve mücadele eden birini görmüşse, deneyimlemezlerse kurtarmaya gitmemelidirler. Çünkü boğulmak üzere olan kurban, can yeleği ile kurtarmaya çalışan ve boğulmasına neden olan kişiye tutunmaya çalışabilir.

‘Simidi yüzebilir’ demeyin »Havuzlar ve su kaydırakları küçük çocuklar için çok tehlikelidir. Bu nedenle aileler çocuklarını bu alanlarda terk etmemelidir. Havuzun kenarında küçük çocukların ulaşamayacağı engeller olmalıdır. Çocuklar, havuzda ya da bagel ve manşetlerde bile, hiç durmamalıdır.

Çocukların havuza almak isteyebilecekleri top, simit, şişme yatak oyuncakları benzer ürünlerle bırakılmamalıdır. Ayrıca, çocukların havuza girmelerine izin verilmemelidir.

• İlk yardım kurallarını bilmek, suda boğulma riski taşıyanların yaşlarına dönmesini sağlayabilir. • Lifebuoy gibi kırılmaz bir nesne, boğulma tehlikesi olan kişiye atilabilir.

Bu malzemeler mevcut değilse, uzun bir çubuk, halat, benzer yollarla da yardımcı olabilir.

• Suda boğulma tehlikesi olan birey yere bırakılmalı ve sırtına yatırılmalıdır.

• Birey kıyafetli ise, yaka gevşetilmeli ve kayış çıkarılmalıdır. Islak kıyafetler çıkarılmalı ve kişi battaniyeye sarılmalıdır.

• Ağıza yabancı cisim girmesi halinde temizlenmelidir. • Ağızdan ağza yapay olarak soluk verilmeli, nefes alırken ferdin çevrilmeli ve bu hareket 5-6 kez tekrarlanmalıdır.

• Suyun yukarı kaldırılması için, hastanın sualtının altındaki iki elini tutarak hastanın yutulmasını önlemek. Bu şekilde havadaki suları tahliye etmeye yardımcı olur.

• Müdahalenin yerine gelmeye devam etmek için 112’den fazla çağrı hattı sağlık ekibinin sağlanması sağlanmalıdır. *** Her yıl ortalama 900 insanın boğulmalarında ölüyorturkiye ortalama 900 kişi boğulma sonucu hayatını kaybetti.

AFAD verilerinde en çok boğulma olayı, iç bölgelerde kıyı alanlarından daha yoğun olan goreçtir. Günümüzde, yaz aylarının ezici sıcağı yaşandığında, denize akan insanlarla boğulma haberleri ve serinlemek için havuzlar da artmıştır. Türkiye’de bir trafik kazası geçirdikten sonra çoğu durumda, boğulmak suretiyle ölüm. Türkiye, her yıl boğulma sonucunda yaklaşık 900 kişinin öldüğünü belirtti.

Uzmanlar, katılımcıların çoğunun denizde, dere içinde, gölde, sulama kanalında ya da yüzme ya da soğutma için havuzda yüzemeyeceğini söylüyorlar. Süs havuzlarındaki tehlikelere dikkat çeken uzmanlar, bu havuzlarda serinlemek için küçük yüzme havuzlarına giren çocukların ayaklarını sıkarak ya da su emdikleri zaman boğulduklarında hayatlarını kaybedebileceğine dikkat çekiyorlar.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir